Druk 3D to coraz częściej wykorzystywana technika tworzenia różnorodnych elementów mechanicznych i podzespołów, ale też małych dzieł sztuki. Popularność tej metody nie zaskakuje, gdyż jest bardzo prosta i dostępna dosłownie dla każdego.
Drukarki 3D nie tylko dla profesjonalistów
Obecnie drukarki 3D nie są już urządzeniami dedykowanymi wyłącznie dla profesjonalistów i firm. Coraz częściej mogą sięgać po nie osoby prywatne i hobbyści, którzy po prostu chcieliby spróbować swoich sił w modelowaniu CAD oraz wydrukach.
Dostępność drukarek udowadnia między innymi sklep elektroniczny Botland, w którym znajdziemy kilka ich rodzajów o różnym stopniu zaawansowania. Dzięki temu początkujący mogą sięgnąć po najprostszy model, aby przekonać się, czy będzie dla nich interesujący i jakie daje możliwości. Z czasem, po zdobyciu większych umiejętności, będą mogli z kolei bez problemu sięgnąć po bardziej zaawansowane urządzenia.
Jak pracuje drukarka 3D FDM?
Filamenty są niezbędne do drukowania na drukarkach 3D pracujących w systemie FDM. Są to długie struny wykonane z materiału sztucznego, który pod wpływem ciepła ulega lekkiemu roztopieniu. Dzięki temu staje się plastyczny i może zostać przepuszczony przez specjalną dyszę (nozzle), którą opuszcza w postaci cienkiego strumyka. Takie strumyki nakładane warstwa po warstwie zgodnie z wytyczonym wzorem tworzą gotowy wydruk.
Popularny filament PLA
Oczywiście, filamenty mogą mieć bardzo różne właściwości, dlatego w zależności od potrzeb należy wybrać odpowiedni. Popularnym materiałem jest PLA, który odznacza się biodegradowalnością i łatwością obsługi. Nie ma wygórowanych parametrów pracy i dobrze współpracuje praktycznie z każdą drukarką. Niestety nie cechuje go duża wytrzymałość mechaniczna i na warunki środowiskowe, dlatego w niektórych przypadkach lepiej sięgnąć po inne rodzaje filamentów. Na przykład po PP, który jest znacznie bardziej odporny na różne niekorzystne oddziaływania.